
A dinamikus szimuláción alapuló modellek használata stabil támpontot nyújt a kiemelten energiahatékony épületek tervezéséhez és a későbbi üzemeltetéséhez, segítségével meglévő és új épületek esetén kiválaszthatók azok az energetikai teljesítőképességet meghatározó megoldások, melyek a legnagyobb megtérülést eredményezik.
A dinamikus szimulációs eszközök az egyszerű éves vagy havi hőfokhídon alapuló számításokhoz képest (pl a WinWatt szoftver TNM és ÉKM rendeleten alapuló energetikai modulja) nagyságrendekkel pontosabb eredményt adnak, segítségükkel reális képet kaphatunk a tervezett vagy felújítandó épület belső hőtechnikai folyamatairól, energiafogyasztásáról, műszaki alternatívákat értékelhetünk ki energetikai és komfort szempontból. A dinamikus szimulációk módszertanával kapcsoltban több ország is rendelkezik nemzeti szabványokkal és iránymutatásokkal pl. az amerikai ASHRAE vagy az angliai UK NCM. A magyar jogszabályi környezet is támogatja alkalmazását, de részleteit teljes mértékben nem tisztázza, így a megfelelő alkalmazásához a nemzetközi gyakorlat ismerete elengedhetetlen.
A dinamikus szimulációt alkalmazó szoftverek képesek egy-egy épület komplex külső és belső hőtani folyamatainak modellezésére, figyelembevéve a pontos 3D építészeti, gépészeti, elektromos kialakítást, egyéb technológiai folyamatokat, továbbá a folyamatosan változó környezeti hatásokat. A szimulált környezetben egy teljes vagy részleges naptári év minden egyes órájára/töredék órájára megoldott differenciálegyenletek megadják az épület éves energiafogyasztását, komfort paramétereit a bemeneti adatok függvényében.
A BREEAM, LEED és WELL minősítések meghatározó részét adják a szimuláción alapuló vizsgálatokhoz kapcsoló kreditek. Az egyes vizsgálati típusok módszertana és célja tervezési fázisonként eltér:
1. „Simple-box" energetikai modellezés
A korai tervezési fázisban megállapíthatjuk a fő fogyasztókat, csökkenthetjük az épület hőigényét, optimalizálhatjuk az építészeti tömegformálást pl. LEED IDP credit, BREEAM Passive Design
2. Koncepció tervi energetikai modellezés
A tervezés előrehaladtával a koncepció tervi, engedélyezési tervi fázisban a szimulációk visszajelzést tudnak adni, hogy milyen gépészeti rendszert érdemes választani, milyen homlokzati megoldások az előnyösebbek energetikai vagy komfort szempontból. A minősítések során az energetikai pontszámok becslésére már alkalmas egy korai fázisú modell.
3. Részletes, kiviteli tervi energetikai modellezés
A kiviteli tervi fázisban az egyes építészeti vagy épülettechnikai rendszerek egy-egy komponensét optimalizálhatjuk, a minősítéshez szükséges kiviteli tervi pontszám ekkor már nagy pontossággal meghatározható pl. LEED, BREEAM.
